Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Samospráva

Aktuality

Nebe bylo plné hvězd - výstava v hejnickém klášteře

Nebe bylo plné hvězd - výstava v hejnickém klášteře

21.06.2022 |

Nebe bylo plné hvězd

zní název výstavy Ústav pro studium totalitních režimů o likvidaci klášterů a řeholního života v Československu v 50. letech minulého století. Vernisáž se uskutečnila v pátek 17. června v křížové chodbě hejnického kláštera a můžete ji navštívit denně do 31. srpna.

Hejnický klášter je jedno z míst, kde komunistický režim tzv. Akci K – kláštery realizoval. Mezi léty 1950-1955 domem prošlo téměř 500 internovaných řeholníků a řeholnic. Byl mezi nimi i tehdy 28letý františkán Benedikt Holota, který se v srpnu letošního roku dožívá 100 let. Na pozvání pořadatele přijel v doprovodu provinciála řádu Jakuba Sadílka OFM (Františkáni - Provincie sv. Václava) do Hejnic, aby výstavu zahájil a zavzpomínal.

Výstavu i setkání s pamětníkem dějin 20. století a trpitelem perzekuce komunistického režimu si nenechala ujít ani náměstkyně hejtmana Liberecký kraj pro resort kultury Květa Vinklátová, která výstavu spoluzahájila. Milým překvapením byla Pocta starosty města Hejnice, kterou Jaroslav Demčák na závěr své řeči P. Holotovi udělil. Ocenil tím jeho statečnost i naplňování životního poslání.

O hudební program vernisáže se zasloužili hosté z Ukrajiny, kteří od března letošního roku v klášteře žijí. Na návštěvníky večera čekalo i grilované občerstvení. Výjimečný večer s mnoha silnými zážitky dozněl v atmosféře studia výstavních panelů a při společném povídání.

Foto: Petr Bima, freedlantsko.eu

Fotogalerii naleznete v odkaze níže 
Nebe bylo plné hvězd - výstava v hejnickém klášteře

 
Ve středu 22. června od 18:00 hodin se koná jednání zastupitestva města

Ve středu 22. června od 18:00 hodin se koná jednání zastupitestva města

21.06.2022 |

Zveme Vás na 3. zasedání zastupitelstva města Hejnice, které se koná ve středu 22. června od 18 hodin v zasedací místnosti městského úřadu. Jednání můžete sledovat on-line na kanále YouTube "mestohejnice".

 
Mikroregion Frýdlantsko podpořil potřebné seniory i rodiny s dětmi

Mikroregion Frýdlantsko podpořil potřebné seniory i rodiny s dětmi

19.06.2022 |

Letos potřetí rozdělovaly obce Mikroregionu Frýdlantsko společné finanční příspěvky pro poskytovatele sociálních služeb na Frýdlantsku. Celkovou částkou 2 145 175 Kč, kterou členské obce vyčlenily ze svých rozpočtů, bylo podpořeno celkem 15 subjektů s 21 službami.

Finanční prostředky podpoří poskytovatele sociálních služeb v následujících činnostech:

A)
Služby pro seniory a osoby se zdravotním postiženímPotřebnou péči v domácím prostředí zajišťují pečovatelské služby a služby osobní asistence. Jsou poskytovány těmito subjekty: Diecézní charita Litoměřice – pečovatelská služba, Diakonie Beránek z.s. – pečovatelská služba, CENTRUM PRO ZDRAVOTNĚ POSTIŽENÉ Libereckého kraje, o.p.s. – osobní asistence, Předcházení osamocení a aktivizaci seniorů se věnuje sociálně aktivizační služba pro seniory a osoby se zdravotním postižením., Je poskytována organizací Přístav 3V, z.ú. v Hejnicích a Lázních Libverda. Pro ty seniory, kteří potřebují nepřetržitou péči, je určeno pobytové zařízení domov pro seniory. Služba je poskytována DOMOVEM U SPASITELE středisko Husitské diakonie. Pro osoby s duševním onemocněním, které potřebují podporu a doprovázení v běžných záležitostech, jsou určené služby organizace FOKUS Liberec. FOKUS Liberec o.p.s. – služba sociální rehabilitace a služba podpora samostatného bydlení. Domov Raspenava, příspěvková organizace provozuje sociálně terapeutickou dílnu, do které docházejí klienti, kteří se nemohou uplatnit na běžném trhu práce. Pracovní terapie probíhá v keramické dílně, výtvarné dílně, dílně praktických dovedností a v tréninkové kavárně.

B) Služby pro rodiny, děti a mládež. Rodinám, kterým se narodí miminko s handicapem, pomáhá Centrum LIRA se službou rané péče. Rodinám s dětmi s poruchou autistického spektra až do 10 let věku nabízí pomoc a podporu sociálně aktivizační služba pro rodiny s dětmi. Poskytuje ji Centrum LIRA, z.ú. S rodinami, které potřebují podpořit v každodenních záležitostech a péčí o děti, pracuje sociálně aktivizační služba pro rodiny s dětmi organizace Maják NMPS, z.ú. Nízkoprahová zařízení pro děti a mládež provozují kluby Cajk ve Frýdlantě a Kino v Novém Městě pod Smrkem. Nabízejí prostor pro smysluplné trávení volného času a podporu pro realizaci vlastních aktivit pro děti a mládež od 6 do 26 let, které jsou ohroženy společensky nežádoucími jevy. Jsou poskytovány těmito subjekty: Diakonie ČCE – středisko v Jablonci nad Nisou – Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež – NZDM Cajk, Maják NMPS, z.s. – Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež – NZDM Kino

C) Zajištění dluhového poradenství na Frýdlantsku. Profesionální odborné dluhové poradenství, které je pro obyvatele Frýdlantska dostupné na pobočkách ve Frýdlantu a v Novém Městě pod Smrkem. Je poskytováno organizací Člověk v tísni, o.p.s.

D)
Podpora terénních programů. Pracovníci terénních programů pomáhají se zorientováním se v situaci, kterou neumí klient sám vyřešit. Nabízejí pomoc s vyřízením běžných záležitostí, mohou klienty doprovázet na různé úřady. Službu terénního programu na Frýdlantsku realizuje Člověk v tísni, o.p.s.

E) Zajištění protidrogových služeb. V území je realizován terénní program pro osoby ohrožené drogou. Pracovníci zajišťují výměnný program materiálu pro nitrožilní užívání drog, poradenství pro klienty a jejich blízké. Pracovníci mohou také doprovázet klienty na úřady nebo jiné instituce. Ve Frýdlantě v Centru 1407 funguje poradna pro osoby, které chtějí řešit svou závislost. Pracují i s dětmi a mladistvými do 18 let, kteří experimentují nebo škodlivě užívají nějakou legální či nelegální návykovou látku. Poradenství se zaměřuje i na nelátkový typ závislostí (nadměrné užívání počítače, telefonu, gambling). Služby jsou poskytovány těmito subjekty: Most k naději, z.s. – Terénní program pro uživatele drog ADVAITA, z.ú. – Poradna pro závislost na návykových látkách i pro nelátkové závislosti

F) Krizové bydlení. Na území Frýdlantska nejsou služby nabízející dočasné nebo náhradní bydlení pro potřebné. Proto jsou podporovány nejbližší služby, které tuto podporu nabízejí. Všechny azylové domy se nacházejí v Liberci nebo blízko něj. Charita Liberec - Azylové domy pro matky s dětmi – Domov sv. Anny a Domov sv. Moniky, Návrat o.p.s. – Azylový dům pro ženy a rodiny s dětmi, Návrat o.p.s. – Azylový dům Speramus pro muže, Kontakty na uvedené služby jsou dostupné na webových stránkách www.frysko.cz .

Do společné podpory sociálních služeb jsou na Frýdlantsku zapojeny tyto obce: Bílý Potok, Černousy, Dětřichov, Dolní Řasnice, Frýdlant, Habartice, Hejnice, Heřmanice, Horní Řasnice, Jindřichovice pod Smrkem, Krásný Les, Kunratice, Lázně Libverda, Nové Město pod Smrkem, Pertoltice a Višňová.
Do financování protidrogových služeb je navíc zapojena Bulovka a Raspenava.

Přehled podpořených subjektů 2022 Dotační program na podporu sítě sociálních služeb v Mikroregionu Frýdlantsko:
- FOKUS Liberec o.p.s. § 70 Sociální rehabilitace 67 217 Kč
- FOKUS Liberec o.p.s. § 43 Podpora samostatného bydlení 53 790 Kč
- Centrum LIRA, z.ú. § 54 Raná péče 103 544 Kč
- Centrum LIRA, z.ú. § 65 Sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi s PAS 34 546 Kč
- Diakonie ČCE - středisko v Jablonci nad Nisou § 62 Nízkoprahová zařízení pro děti a mládež 192 661 Kč
- CENTRUM PRO ZDRAVOTNĚ POSTIŽENÉ Libereckého kraje, o.p.s. § 39 Osobní asistence 29 528 Kč
- Charita Liberec § 57 Azylové domy - Domov pro matky s dětmi v tísni - Domov sv. Anny 36 436 Kč
- Charita Liberec § 57 Azylové domy - Domov pro matky s dětmi v tísni - Domov sv. Moniky 22 241 Kč
- Člověk v tísni, o.p.s. § 37 Odborné sociální poradenství - dluhová poradna 122 600 Kč
- Člověk v tísni, o.p.s. § 69 Terénní programy 124 057 Kč
- DOMOV U SPASITELE středisko Husitské diakonie § 49 Domovy pro seniory 666 944 Kč
- Maják NMPS, z. ú. § 65 Sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi 106 755 Kč
- Maják NMPS, z. ú. § 62 Nízkoprahová zařízení pro děti a mládež 170 361 Kč
- Návrat, o.p.s. § 57 Azylové domy - SPERAMUS 15 208 Kč
- Návrat, o.p.s. § 57 Azylové domy - Pro ženy a rodiny s dětmi 39 583 Kč
- Domov Raspenava, příspěvková organizace § 67 Sociálně terapeutické dílny 40 833 Kč
- Přístav 3V, z.ú. § 66 Sociálně aktivizační služba pro seniory a osoby se zdravotním postižením 27 417 Kč
- Diakonie Beránek z.s. § 40 Pečovatelská služba 72 000 Kč
- Diecézní charita Litoměřice § 40 Pečovatelská služba 108 472 Kč
- Most k naději, z.s. § 69 Terénní programy 43 690 Kč
- ADVAITA, z. ú. § 37 Odborné sociální poradenství 67 292 Kč
Celkem 2 145 175 Kč

Mgr. Lenka Stehnová, Mikroregion Frýdlantsko, www.frysko.cz

 
Zpráva o zajištění prázdninového provozu mateřských škol v Hejnicích

Zpráva o zajištění prázdninového provozu mateřských škol v Hejnicích

17.06.2022 |

Dle požadavku p. starosty předkládám informaci o zajištění prázdninového provozu MŠ v Hejnicích.
Prázdninový provoz je zajištěn v MŠ Zvoneček po celou dobu prázdnin s vyjímkou týdne od 4. 7. do8. 7. – celkem 3 pracovní dny, kdy bude MŠ uzavřena. Rozsah provozu byl projednán se zřizovatelem na jednání rady města dne 27. 4. 2022 - v souladu s § 3, odst. 1 vyhlášky č. 14/2005 Sb. o předškolním vzdělávání. Rodiče byli o této skutečnosti informováni v zákonné lhůtě; vzhledem k tomu, že prázdninového provozu se neúčastní všechny děti, zjišťujeme zájem ze strany rodičů a podle počtu přihlášených dětí je zajištěno personální obsazení a stanoven počet oddělení, která budou v provozu.
Všechny děti (zapsané v MŠ Hejnice), které rodiče na prázdninový provoz přihlásili, byly do tohotoprovozu zařazeni v požadovaném rozsahu. Žádný zájemce nebyl odmítnut. Počet otevřených oddělení byl stanoven až podle počtu přihlášených účastníků; nebyl určen předem. Na období od 11.7. do 12.8.2022 bylo naplněno jedno oddělení, v období od 15.8. budou v provozu oddělení dvě. Ze strany rodičů nebyla oficiální cestou vznesena žádná připomínka ani stížnost k zajištěníprázdninového provozu.
To, že na sociálních sítích či jiných komunikačních kanálech jsou prezentovány některé skutečnostineúplně, zkresleně či hodně emotivně, nemohu ovlivnit; stejně tak jako to, kdo se do těchto polemikzapojuje. Rozhodně je ale nelze považovat za oficiální stanoviska naší organizace.V Hejnicích, 14.6.2022, Mgr. Jan Kašpar, ředitel školy.

 
Hejnické koupaliště zahájilo svou sezónu

Hejnické koupaliště zahájilo svou sezónu

17.06.2022 |

V pátek 17. června 2022 se pro veřejnost otevřelo městské koupaliště v Hejnicích. 

Otevírací doba  - Pondělí až neděle od 8:30 hodin do 18:30 hodin.

Celodenní vstupné - Děti - 15,- Kč, Dospělí 30,- Kč

 
Hejnické slavnosti obsadí město

Hejnické slavnosti obsadí město

16.06.2022 |

První prázdninový víkend budou tradičně patřit Hejnice Hejnickým slavnostem. 
Veškeré informace, program, vstupné a další věci najdete v sekci na tomto webu.

Více
 
Pojďte si prohlédnout novou gynekologickou ordinaci

Pojďte si prohlédnout novou gynekologickou ordinaci

14.06.2022 |

V Hejnicích je otevřená nová Gynekologicko-porodnická ambulance MUDr. Petry Mrázkové Líbalové. Najdete ji na adrese zdravotního střediska v Nádražní ulici čp. 445 a kontakty jsou tel. 487 831 199 a www.gynlib.cz.
Video z nově rekonstruovaných prostor ordinace a zázemí najdete zde.

Přejeme paní doktorce a sestřičce spousty dobrého do nové etapy jejich profesního života a jejich pacientkám jen to dobré, bez nutnosti složitých zákroků.Prostory čekají ještě na osazení bezbariérové zdvihací plošiny pro imobilní pacienty, kterou budou moci využít i případně pacienti pediatrie. Proto ta provizorní stěna v čekárně.

 
Nadace ČEZ podpořila Hejnické slavnosti

Nadace ČEZ podpořila Hejnické slavnosti

13.06.2022 |

Realizaci projektu "Hejnické slavnosti 2022 pro naše děti" podpořila Nadace ČEZ svým finančním příspěvkem.
Díky této podpoře dorazí v neděli 3. 7. dopoledne na pódium pobavit malé návštěvníky tanečně hudební show Karol a Kvído a v sobotu 2. 7. se budou po celém středu města pohybovat vizuálně zajímaví chůdaři.
Děkujeme za podporu

 
Ve středu proběhne beseda se starostou naživo

Ve středu proběhne beseda se starostou naživo

12.06.2022 |

Živá beseda se starostou Hejnic proběhne tuto středu 15. června v 18 hodin v zasedací místnosti městského úřadu v Hejnicích. 
Můžete se přijít zeptat nebo dozvědět se něco z plánů města a nebo případně si zajít jen se starostou popovídat u kávy a chlebíčku.

 
Svoz bioodpadu bude kvůli servisu omezený

Svoz bioodpadu bude kvůli servisu omezený

12.06.2022 |

Informujeme občany Hejnic, že z důvodu plánovaného servisu našeho vozidla svážejícího kontejnery na bioodpad budou v tomto týdnu 14. - 19. června možné operativní změny umístění a vyvážení těchto velkých kontejnerů s bioodpadem.
Doporučujeme před plánovaným sekáním nebo odvozem bioomasy zkontrolovat, jestli je na vašem blízkém stanovišti kontejner. Situace by se měla vrátit do normálu před víkendem, ale servis vozidla není v naší režii, tak raději počítejte s celým týdnem.
Děkujeme za pochopení.

 
 

Město Hejnice

Nádražní 521
463 62 Hejnice

tel. +420 482 322 211
e-mail: info@mestohejnice.cz
Datová schránka ID: 6rsbedk
Bankovní účet: 19-0984938359/0800

Úřední hodiny

pondělí, středa
8.00 - 11.30 hod.
12.00 - 17.30 hod.

 
load