Hejnice

Dvoračky, autor: Stránký

Karkonosze

Rokytnice nad Jizerou, 512 45

Schronisko górskie Dvoračky leży na wysokości 1 140 m.n.p.m. na skrzyżowaniu tras turystycznych między górą Lysá hora i górą Kotel.

Koło schroniska Dvoračky prowadzi jeden z najstarszych szlaków zwany Czeski. Szlak prowadzi przez miejscowość Rokytnice, przez płaskowyż Labská louka i dalej na Śląsk. Dvoračky wybudował w miejscu pierwotnego gospodarstwa hrabia Harrach. Schronisko było często odwiedzane, do najważniejszych gości należał prezydent dr Eduard Beneš. Dziś Dvoračky są odwiedzane ze względu na swoją domową piekarnię, kuchnię domową, górskie specjalności i korzystne ceny.

Załącznik

Inne zabytki historyczne: Zabytkowe budynki