Hejnice

Adamovo lože

Czeski Raj

Hruba Skala, 511 01

Skalny relief wykuty w piaskowcu leży ok. 300 m na północ od zamku Hrubá Skála. Znajduje się w skalnej cieśninie na prawo przy drodze do punktu widokowego Mariánská vyhlídka.

Swoim kształtem przypomina kanapę, stąd jego nazwa. Jego założenie zlecił František Adam - brat ostatniego valdštejnskiego właściciela majątku hruboskalskiego. Adamovo lože miało symbolizować trzech Adamów: Adama - pierwszego człowieka, Adama z Valdštejna - założyciela gałęzi rodu i w końcu Františka Adama.

Położenie: niedaleko zamku Hrubá Skála, boczna droga z trasy turystycznej prowadząca do grodu Valdštejn

Załącznik

Adamovo lože