Town conservation zone, Kamenický Šenov

Městská památková zóna, Kamenický Šenov, author: Milan Drahoňovský

Lusetian Mountains

Kamenicky Senov, 471 14

In 1992 a heritage preservation zone was declared in Kamenický Šenov.

Its key treasure can be seen in the church with the cemetery and several picturesque patrician houses above it. This part of the town boasts a number of original houses from the late 18th and early 19th century. The building that currently houses the glassworks museum dates from 1769.

We should also mention the complex of buildings U Ryšánků and the original building of the elementary school situated not far from the church among local sights.

Attachment

Other Historical Monuments: Historical Bulduings