Dvoračky mountain chalet, Rokytnice nad Jizerou

Dvoračky, author: Stránký

Giant Mountains

Rokytnice nad Jizerou, 512 45

Dvoračky mountain chalet is situated at an altitude of 1,140 m above sea level at the intersection of hiking trails connecting Lysá hora and Kotel.

One of the oldest trails called Česká winds up past Dvoračky. The trail passes through Rokytnice, and continues across Labská louka to Silesia. Dvoračky was built by Count Harrach in a place where originally a farmstead had been. The chalet used to attract large numbers of visitors, the most important of whom was president Dr. Edvard Beneš. Nowadays, Dvoračky is popular for its home bakery, cuisine, mountain specialties and reasonable prices.

Attachment

Other Historical Monuments: Historical Bulduings