Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

The Filemaker´s Workshop in Semily

Chalupa - muzeum pilníků

Bohemian Paradise

Jilovecka ulice 104
Semily, 513 01

Phone: +420 481 622 528
GSM: +420 775 859 001
E-mail: muzeum@muzeumsemily.cz
Web: www.muzeumsemily.cz

 
This red timbered house offers 3 exhibitions: a filemaker´s workshop, Life in Semily and In the Attic.

In an authentic location, Jílovecká Street in Semily lined with timbered houses, where files used to be made until 1956, you will see the original hand-making art of these instruments. The exhibition will tell you what filemaking used to look like and you will also be able to try the difference between mechanically and handmade files.

Next you will see an authentic room from the time just after World War I. This is a true original room, the first live ethnographic exhibition, intended among other things to further disseminate the knowledge of tangible folk culture of the Krkonoše foothills area. Everyone will be able to write a postcard at a sturdy table with a wooden bench, look into a cupboard and pantry, touch a manual fire engine, lit a pull-down lamp, skim through a prayer book or just rest in a corner and contemplate about how difficult life was in the past.


Attachment

Otevírací doba

May - June Tu - Su -
July - August Mo - Su -
September Tu - Su -

Vstupné

Plné vstupné:30,00 CZK
Dětské vstupné:15,00 CZK pro děti do 15 let
Studentské vstupné:15,00 CZK
Seniorské vstupné:15,00 CZK

Images gallery

Chalupa - muzeum pilníků

Chalupa - muzeum pilníků

 
 
 

Navigation

 
 
load