Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Pusté Kostely Cave

Jeskyně Pusté kostely, author: Milan Drahoňovský

Lusetian Mountains

Velenice, 470 02

 
Pusté Kostely is a relatively large space mined in sandstone.

The cave ceiling is supported by a system of pillars nearly 4 m high. The caves are open; it is recommended to take a torch. About 300m from the bridge over the Svitava River, there is a timbered building of the former mirror factory. The water used as the source of energy for the machines used to flow through a 350 m long run carved in the rock meander of the river. The access in its system is through a narrow staircase in the rock, above the road, opposite the former glass factory. Other entrance points are on the bank of the river. One of them is a part of a large, dome-shaped space of a rock quarry. There is a forest pathway that climbs to the south from the glass factory, to a dilapidated building called Velenické Komory. It was originally a system of sandstone quarries with sand used in the glass industry. The chambers are 2 – 4 m high. They are stretched some 100 m into the sandstone massif.

Locality: 1 km from Svitava, 5 km from Zákupy, 8 km from Česká Lípa.

Attachment

Images gallery

Pusté kostely, author: Petr Musil

Pusté kostely

 
Pusté kostely, author: Petr Musil

Pusté kostely

 
Jeskyně Pusté kostely, author: Milan Drahoňovský

Jeskyně Pusté kostely

 
 
 

Navigation

 
 
load