Bohemian Paradise

Hruba skala, 511 01

The Hruboskalsko is one of the best-known rock formations. It is characterised by impressive towers reaching up to 55 m and also by steep canyons.

The Hruboskalsko is divided in 3 main areas: the Dračí Skály and Zámecká Rokle, the Kapelník, the Maják and the Údolíčko. Because of relatively low resistance of the sandstone and permanent influence of various factors, the rocks are distinctive with immense riches in terms of the shapes and forms. Hence, the Hruboskalsko is a popular destination for climbers.

The trail leading along the top parts is called the Zlatá Stezka Českého ráje and it connects numerous lookout points, such as the Mariánská Vyhlídka, Vyhlídka Na Kapelu, Vyhlídka U Lvíčka, Hlavatice Lookout Tower, etc. Under the Mariánská lookout point, there is a symbolic climbers' cemetery.

Attachment

Images gallery