Raspenava swimming centre

Web: https://raspenava.cz/turista/rekreacni-a-sportovni-areal

Type of facility: Outdoor swimming-pool
Activities: Children’s swimming pool, Ski bridge
Other facilities: Cabins, changing rooms, Showers, WC, Refreshments, Refreshments, Children’s corner
Sports facilities: Pitches, Courts, Table tennis

The recreational and sports resort in Raspenava is situated in the Frýdlant region, 6 km to the south-east of Frýdlant, on the northern slopes of the foothills of the Jizera Mountains.

An artificial pool with a concrete bottom is situated at the northern border of Raspenava. The beaches for sunbathing are covered with lawns. The centre is ideal for families with children, who can play in a small children's pool, children's corner, slide etc. Active visitors may avail of tennis and volleyball courts, table tennis and a sports hall. The centre features sanitary facilities, showers, changing rooms, a restaurant and refreshment kiosk. The centre is surrounded by the marvellous panorama of the Jizera Mountains with countless hiking and cycling trails.

Size: 50 x 25 m.

Depth: up to 3 m.

Location: at the northern edge of the village.

June Mo - Su 9:00 - 18:00
July - August Mo - Su 9:00 - 20:00