Josefův Důl Reservoir

Jizera Mountains

Josefuv Dul, 468 44

The Josefodolská Dam is the largest and youngest dam in the microregion of Tanvaldsko.

The construction originates from the 1976 - 1982 period. It is the largest water reservoir in the Jizerské Hory. There are two embankments, the front (length 720 m, height 43 m) and the side, and they both retain 23 million m3 of water. The reservoir is a source of drinking water for Jablonec, Liberec and the Českolipsko region. The water flows through a tunnel in the water treatment plant in Bedřichov.

The maximum flooded area is 138 hectares.

Attachment

Images gallery