Smrk Mountain

Frydlant Region

Nove Mesto pod Smrkem, 463 65

Web: www.nmps.cz

The mountain with a lookout tower is the highest point in the Czech part of the Jizerské Hory.

Mount Smrk (1,124 m above sea level) is the highest peak of the Czech part of the Jizerské Hory. It was named after a magnificent spruce that used to be near the top: in 1790 it was uprooted by a storm. Mount Smrk has always been a meeting point of three lands: Bohemia, Horní Lužice (Upper Lusatia) and Dolní Slezsko (Lower Silesia).

At the top you may come across a monument built in 1909, dedicated to the 100th anniversary of the visit of T. Körner, the famous German poet. Originally, there was a 25-metre-tall wooden lookout tower. It was damaged during the war. In 2003, a new lookout tower was built of steel. It offers wonderful views of the distant surroundings. In good weather you can see up to 150 km away.

Locality: 5 km to the east from Lázně Libverda, to the southeast from Nové Město pod Smrkem.

všechny dny v týdnu -

Images gallery