Liščí Hora Mountain

Pec pod Sněžkou

Giant Mountains

Pec pod Snezkou, 542 21

The distinctive peak of Mount Liščí Hora, elevated 1,363 m above sea level, is situated between Studniční Hora and Černá Hora, not far from Pec pod Sněžkou.

The slopes are covered with vegetation, including rare species, and the locality is a part of the nature preserve. The mountain is on the main trail, one of the most popular trails in the Krkonoše: it is marked from Jánské Lázně to the Luční Bouda chalet. There are several chalets on the slopes of Mount Liščí Hora, for example, the Lyžařská Bouda or the Prvosenka. The locality is an important winter sports resort with skiing terrains. The top of Liščí Hora offers a marvellous view of the surrounding mountains, the region of Vrchlabí and the Krkonoše region.

Locality: to the west from Pec pod Sněžkou.

Images gallery

Pec pod Sněžkou