Huťský Waterfall

Phone: +420 481 522 001
E-mail: infocentzrum@mesto-rokytnice.cz
Web: www.rokytnice.com

The water at the Huťský Waterfall drops 20 m down. The waterfall is supplied by the Huťský Potok whose source is under the Dvoračky tourist chalet.

The name Huťský i.e. belonging to the glass factory is connected with the first glass factory in the Krkonoše region, operated by the renowned Schürer glass maker family.

Locality: to the northeast from Rokytnice nad Jizerou.

Attachment

Na Dvoračky kolem Huťského vodopádu, author: Krkonoše-svazek měst a obcí