Kruh u Jilemnice swimming centre

Jilemnice, 514 01

Type of facility: Outdoor swimming-pool
Activities: Ski bridge
Other facilities: Cabins, changing rooms, WC, Refreshments, Children’s corner, Life guard
Sports facilities: Pitches, Table tennis, Beach volleyball

There is a natural swimming pool is situated in the middle of Kruh u Jilemnice, near the tennis courts.

The swimming pool is fed with drinking water. It is an artificial lake occupying an area of approximately 25 x 30 m. The beach is covered with grass and ideal for relaxing and sunbathing. Visitors may use the refreshment kiosk, toilets, changing rooms, beach volleyball court or playground for children.

Attachment

Images gallery