Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Log Cabins in Jílovecká Street

Roubenka

Bohemian Paradise

Jilovecka
Semily, 513 01

Phone: +420 481 622 528
GSM: +420 775 859 001
E-mail: muzeum@muzeumsemily.cz
Web: http://www.muzeumsemily.cz/

 
One of the Semily streets where wooden cabins used to prevail several decades ago is called Jílovecká. To date, only three cottages have been preserved and they form a small remarkable compound, resembling the original municipal development.

House No. 102 is a three-part timbered house with a chamber-barn style house with a saddle roof, built on a slope on a stone foundation wall. The front shield with a gable and cladding, the ground scheme, the interior and the exterior are all original and have not been disturbed by structural modifications. Cabin No. 103 is a three-part chamber type with a gable divided into two zones and is also well preserved. The ground floor three-part house No. 104 of the chamber-barn style has a saddle roof and was originally timbered; it is built on a stone foundation wall that includes a cellar and a pig barn. The front living section was partially renovated.

All three houses of the Jizera type are exceptionally valuable for their integrity both as a whole and in their detail and therefore, they were proclaimed a cultural monument. Currently, they are undergoing further renovations.

 

Attachment

Otevírací doba

June Tu - Su -
July - August Mo - Su -
September Tu - Su -

Vstupné

Plné vstupné:40,00 CZK
Dětské vstupné:20,00 CZK pro děti do 6 let
Studentské vstupné:20,00 CZK
Seniorské vstupné:20,00 CZK

Images gallery

Roubenka

Roubenka

 
Jílovecká ulice

Jílovecká ulice

 
Jílovecká ulice

Jílovecká ulice

 
Roubenky v Jílovecké ulici

Roubenky v Jílovecké ulici

 
Roubenky v Jílovecké ulici

Roubenky v Jílovecké ulici

 
 
 

Navigation

 
 
load