Hotel Nový dům

Capacity

Total capacity of beds: 334
Total number of rooms: 167

room with shower room with WC TV in the room TV in the common room WiFi garden, terrace gym, fitness centre bike rental sporting equipment rental car park coach parking animals accepted disabled access credit cards accepted safe lift
Additional services: breakfast half board full board washing and ironing massage, physiotherapy conference services bureau de change

Hotel Nový dům is the biggest hotel of the health resort. It is a modern-style structure built in 1986. Hotel is situated in town Lázně Libverda, in Frydlant Region.

The tall building provides accommodation in refurbished twin and double rooms and suites of rooms, all of them with balconies.

Rooms on the second floor are barrier-free. Nový Dům Hotel houses the central reception responsible for arranging accommodation for all spa guests. There is also the Guest Service department to provide various kinds of information – arrange trips or order tickets for you. The view terrace in the uppermost hotel floor gives a view of the highest peak of the Jizera Mountains called Smrk. Guests can use the local Wi-Fi network (accessible in the 2nd– 8th-floor rooms) to connect to the Internet. Parking is available in front of the hotel upon early reservation against a fee.

Room and hotel facilities and equipment:

TV-SAT, radio, bathroom-WC, hair-dryer, telephone, bar (café), fitness, mini-golf, lift, barrier-free access, car park

Attachment

Images gallery