Hotel Krakonoš***, Rokytnice nad Jizerou

GSM: +420 603 155 874, +420 605 288 032
E-mail: krakonos@rokytnice.com

Classification: ***
room with shower room with WC communal bathroom TV in the room WiFi conference room grill, fireplace garden, terrace training equipment sporting equipment rental car park coach parking animals accepted credit cards accepted safe
Additional services: breakfast half board full board massage, physiotherapy conference services bureau de change

Familiar Krakonoš Hotel offers accommodation in the centre of the city Rokytnice nad Jizerou, 600 metres above the sea level, on the West of the Krkonoše Mountains (Giant Mountains). There is marvellous nature – the main attraction of the Krkonoše region is active as well as passive vacation and holidays.

Hotel Krakonoš *** provides its guest from Rokytnice nad Jizerou with double upto four-bed rooms from in three categories. The hotel organizes congress (a hall with 60 places to sit is available) and sporting events for which the Hotel Manager may secure a schedule of sport events.

Standard Rooms
* 26 double rooms
* 2 triple rooms
* 6 rooms with four beds

Equipment: TV set with a satellite receiver, telephone, hair dryer, shower, toilet, sink, closet, bed table, table with chairs.

Family Rooms:
* 2 family rooms with four beds

Equipment: TV set with a satellite receiver, telephone, hair dryer, shower, toilet, closet, sink, bed table, table with chairs.

Economic rooms:
* 1 single room
* 2 double rooms
* 1 triple room

Equipment: TV set with a satellite receiver, telephone, hair dryer, sink (shower and toilet are located in the floorhall), closet, bed table, table with chairs.

Hotel Services – Hotel provides rentals of hall for volume of 60 guests for the occassion of congress or prezentation events. In the restaurant, wine cellar, beer hall or at the reception, the guest may connect to the free-of-charge Internet via WiFi. At the reception and in the creche, there is a separate PC with a connection to the Internet as well. Parking at the hotel is also free of charge. There is a billiard, electric darts and table footbal for the entertainment of the guests in the hotel.

Catering – Generally, a breakfast is included in the accommodation, half-board or full-board catering is optional. In the hotel, there is a restaurant, wine cellar, beer hall and summer beer garden. The clients are offered ready-made meals from the lunch and dinner menues, and the hotel provides short orders as well.

Equipment for conferences

Technical equipment:
Services: interpreting services
Rooms: lounge bar, seminar room, hall
Lounge bar - capacity: 30
Seminar room - capacity: 60