Pension Selský Dvůr, Raspenava

Capacity

Total capacity of beds: 15
Total number of rooms: 6
Types of room: twin, three-bed
Number of double rooms: 3
Number of three-bed rooms: 3

Classification: ****
room with shower room with WC TV in the common room conference room grill, fireplace garden, terrace dance floor gym, fitness centre outdoor pool playground playing field bike rental sporting equipment rental car park car park animals accepted
Additional services: breakfast half board full board washing and ironing conference services

Riding centre facilities: Riding trips

Pension Selský Dvůr offers accommodation in town Raspenava, in region Frydlant Region.

The accommodation is provided in the main building, which was built in the first half of the 19th century. The premises operated as a farm until the 1970's. Nowadays all the buildings are being remodelled, but with respect for the local traditions and environmental principles. Accommodation: 3 double and 3 triple bedrooms on the first floor, with bathrooms, smaller sitting room with a TV.

Activities and services:
Bike hire, the opportunity to participate on the farm (sheep, goat , pig, rabbit breeding), horse riding directly on the spot. Swimming in Raspenava, smaller reservoirs in the near vicinity. In winter there are wonderful trails for cross-country skiers, including the famous cross-country ski trail "Jizerská magistrála" (Jizerská Main Trail). Downhill skiing in Bedřichov u Liberce.

Attachment

January - December --