Macha’s Area

GSM: +420 775 383 878
E-mail: hozak@doksy.com
Web: www.machuvkraj.cz

Mácha Land is a romantic region to the south of the town Česká Lípa. It bears the name of the famous Czech poet K.H. Mácha who loved this part of the country. Some of his literary works take place here. The tourist center of this region, the lake Máchovo jezero, is surrounded by the hills of Ralská pahorkatina with some castle ruins. The most famous of these ruins are Bezděz and Ralsko.

The lake is a popular summer destination, it offers refreshment and relaxation to thousands of visitors. It is situated in the middle of forests with a wide range of tourist trails and bike tracks.

To the most popular resorts of this region belong Doksy a Staré Splavy. They make good base for trips to tourist attractions, in the vicinity as well as further away. There are many sports events – tennis and beach volleyball tournaments, yacht competitions on the lake, annual run around the lake. In winter, the visitors can ski or skate on the frozen surface of the lake and other ponds.

The region Českolipsko is a popular tourist destination, above all because of its diverse landscape. It is very attractive for hikers, bikers and lovers of history. An interesting feature of the landscape are the ponds, to the most famous belong Holanské rybníky and Hamerský rybník in the popular resort Hamr na Jezeře. Many castles and chateaus illustrate the rich history of this region. Since time immemorial there were important families of noblemen living here and many towns used to be residential towns.

The region Kokořínsko surprises its visitors by a variety of tourist destinations and unique places with a rich history and nature beauty. Above the rock scarps of Kokořínské valley towers the castle Kokořín, known by the stories of the famous robber Babinský. There is also Kokořínský Důl, an interesting valley near the castle, a popular tourist destination.

Mácha Land offers to its visitors the discount card BENEFIT Program, which helps you to save money in many tourist destinations (ex. Vísecká rychta in Kravaře, Monument of K.H.Mácha in Doksy, Museum and Gallery in Česká Lípa, Town Museum Mšeno, swimming pool Panda Sport in Stráž pod Ralskem, waterway transport on the lake Máchovo jezero etc.) The discounts apply to accommodation as well, you can save up to 20% of the total accommodation price.

To learn more about the Mácha Land, see our virtual sightseeing tours.

Attachment

Podralsko

Ralsko

Slavnosti Zahrádky