The Tanvald Information Centre

Phone: +420 483 369 670, +420 483 369 671
E-mail: infocentrum@tanvald.cz
Web: www.tanvald.cz

Tanvald information centre provides tourists and visitors to the town with information not only about the town, but also about the entire Jizera Mountains region.

The information centre is situated behind the roundabout at the 1/10 international road as it enters the town. It provides a wide range of information services for the citizens of Tanvald as well as visitors to the Jizera Mountains. It sells tourist guides, maps and publications about the Jizera Mountains, postcards and souvenirs.

The information centre also mediates accommodation, searches for bus and train connections, provides up-to-date information about snow conditions in all winter resorts in the Jizera Mountains, Krkonoše Mountains and throughout the entire Czech Republic as well as information about cultural and sporting events in Tanvald.

The information centre features wheelchair access.

Attachment

Mo - Fr 8:00 - 12:00
Sa 9:00 - 12:00

Images gallery