Church of the Holy Cross

Phone: +420 485 108 506
GSM: +420 734 435 436
Web: www.arcidekanstvi-lbc.cz

The Church of the Holy Cross is the most precious Baroque-style church in Liberec.

It still boasts the original Baroque interior from the mid-18th century. Then a vast reconstruction of the church took place making it resemble the temple in Hejnice. It should be noted that the church housed Liberec's first public library in 1759. The garden of the church features a marvellous plague pillar by the illustrious sculptor M. B. Braun and Stations of the Cross with paintings by J. Führich, a native of nearby Chrastava.

Attachment

Sacrial Monuments: Church