Church of St. Anthony the Great

Liberec, 460 01

GSM: +420 734 435 466
Web: www.arcidekanstvi-lbc.cz

St. Anthony\\\\\'s Church is one of the most beautiful churches in Liberec and thanks to its 70-metres high tower is one of the town\\\\\'s landmarks.

The church was completed in 1588 and was the town's first masonry building. The interior features moderate Protestant decorations and especially the valuable 10-metre-tall main altar depicting the patron saints of Bohemia.

Attachment

Sacrial Monuments: Church