Ruin of Valečov Castle

GSM: +420 704 510 132
E-mail: starosta@bosen-obec.cz
Web: www.bosen-obec.cz/valecov/

The ruin of Valečov Castle is one of the dominant elements of Český ráj.

It is considered one of our most beautiful rock castles. Its look is strongly influenced by the sandstone blocks in which a part of the castle was carved and another part was built in. Valečov Castle was built at the beginning of the 14th century. Some two centuries later, i.e. in the 16th century, a walled palace was added.

The part of the complex at the entrance presents archaeological findings from the collections of the museum in Mladá Boleslav. There is also the core part with the walled palace, rock chambers and corridors.

It is very interesting to visit the front yard with rock dwellings - there is a jail and a dungeon as well.

Locality: 4 km from Mnichovo Hradiště.

Attachment

March Sa - Su 9:00 - 16:30
April Sa - Su 9:00 - 17:00
May - June Tu - Su 9:00 - 18:00