Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Ruin of Ralsko Castle

Ralsko, author: Vynikal

Macha Area

Ralsko, 471 24

 
The former castle in the possession of the Vartemberks, a powerful noble family, used to be a watch tower on the merchant route to Lusatia; it used to be a customs house as well.

The deserted castle was used by thieving knights and later destroyed by treasure hunters. At present, its ruins form the characteristic silhouette of the lonely hill. The castle was not open to the public for a long time as it was located in a military area. At present, you can set out for a challenging trip; the climbing itself is worthwhile. Besides the relics of the castle, the top offers a superb view of the České Středohoří, the Lužické Hory and Jizerské Hory, Ještěd, dominant features of Český ráj and the Mácha region with Bezděz Hill.

Ralsko Castle is connected with several legends. One of them mentions a hidden treasure guarded by a giant dog that rambles through the dense forests. Another legend insists that inside the hill, similarly to Blaník Hill, sleeping soldiers are waiting, to save the country when it gets into really serious problems.

Locality: 4 km to the northeast from Mimoň.

Attachment

Castles and Castle Ruins: Castle Ruins

Images gallery

Zřícenina hradu Ralsko, author: Jan Pasler

Zřícenina hradu Ralsko

 
Zřícenina hradu Ralsko, author: Radek Kudláček

Zřícenina hradu Ralsko

 
Ralsko, author: Vynikal

Ralsko

 
Zřícenina hradu Ralsko, author: Vynikl

Zřícenina hradu Ralsko

 
 
 

Navigation

 
 
load