Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Castle ruins of Hamrštejn

Hamrštejn, author: Chmela

Lusetian Mountains

Chrastava, 463 31

Phone: +420 485 143 161
Web: www.npu.cz/cs/uop-liberec/prezentace-pamatek/liberec_hamrstejn

 
Hamrštejn (although it is a ruin of castle) is a popular tourist destination between Liberec and Chrastava. It is well accessible by train (Machnín Hrad stop) or by bike along the No. 20 Odra-Neisse. Go to a little sightseeing trip, along the trail there are educational boards.

Our tip:

When visiting Hamrštejn, we recommend not to forget another local attraction, which is almost within sight of the ruins:

Transborder

You can find it in the direction from Hamrštejn after crossing the railway tracks and moving to the river under the viaduct. 

Transborder is a suspension bridge over the Nisa river for manual drive. Passengers move the cabin directly by pulling the rope. The chain hoist is designed in such a way that passengers do not have to exert great force. The transborder project comes from the architect Martin Rajniš.

Attachment

Otevírací doba


Castles and Castle Ruins: Castle Ruins

Images gallery

Hamrštejn, author: Milan Drahoňovský

Hamrštejn

 
Hamrštejn, author: Chmela

Hamrštejn

 
 
 

Navigation

 
 
load