Ski Museum, Harrachov

GSM: +420 602 157 287, +420 603 470 113
E-mail: slavik.pepa@seznam.cz, camping@harrachov.cz
Web: skimuzeum.cz

The cups as well as medals awarded to winning and successful skiers from Harrachov are on public display in the Harrachov Ski Museum.

The exposition maps the development of the ski sport and local ski club in Harrachov. Visitors may examine skis that are more than one hundred years old, and also ski-jumper's outfits since the 1950s. The pride of the collection is the cup which is 120 cm high and more than twenty years old and was designed for the winner of the world championship in ski flying.

In the past, the Museum was located in the city centre, but nowadays you will find it in the same building as the Glass-Making Museum. Thus, visitors may tour both expositions in the same premises.

Attachment

January - December We - Fr 14:00 - 17:00