Town museum in Rovensko pod Troskami

Phone: +420 481 382 119
GSM: +420 606 882 057
E-mail: uctarna@rovensko.cz

The exposition of the City Museum focuses especially on stone grinding. We will find three grinding tables here, an abrasive wheel, ground stones, the guild flag and other exhibits.

One part of the exposition is dedicated to the history of Rovensko pod Troskami.

The opening hours are by appointment, tours are individual, entrance fee voluntary contribution.

Attachment

Services and facilities: Parking, Refreshments