Mšeno City Museum

Phone: +420 315 693 040
E-mail: info@mestomseno.cz
Web: www.mestomseno.cz

The City Museum is located in the rooms on the 2nd floor of the Town Hall in Mšeno. It is a branch of the Regional Museum in Mělník.

A considerable part of the exposition is dedicated to the guilds of Mšeno, with historic guild shields of local joiners, locksmiths and tailors on display here.

Another part of the exposition comprises a period patrician interior dating back to the 19th century, including for example a round, inlaid table with decorated chairs, upholstered sofa, period chest or Empire-style clock.

The third part is dedicated to famous natives of Mšeno - Augustin Heřman and the archeologist J.L. Píč. The latter has his own original table, armchair and inkpot here.

All the exhibits are accompanied with suspension clips with additional information.

May - June We - Su 8:00 - 12:00
July - August Mo - Su 8:00 - 12:00