Malá Skála Gallery - Bouček`s homestead

GSM: +420 775 227 617, +420 603 454 179
E-mail: maloskalskagalerie@gmail.com, galeriejosefajiry@gmail.com
Web: www.maloskalskagalerie.cz/cs/, www.facebook.com/galeriejosefajiry

Bouček`s homestead is a timbered building, which is a magnificent example of folk architecture. The Visual Arts Gallery has its seat in the building.

Bouček`s homestead is a timbered multi-storey building with a saddle roof and a high indented gable end on its stone part, bearing the year of 1813. It is a magnificent example of folk architecture. Former classicistic elements have been preserved in the building.

It also accommodates a permanent exposition about the history of the Malá Skála Region and the Visual Arts Gallery. A themed pub is located on the ground floor. The whole premises are complemented with a grandparents' apartment and a barn.

Location: in the centre of the village - behind the bridge over the Jizera River.

Attachment

May - September Tu - Su 11:00 - 17:00

Plné vstupné:40,00 CZK
Dětské vstupné:20,00 CZK