The Rovensko pod Troskami area: From Rovensko through the Podtrosecká údolí Valleys to Hruboskalsko

Můstek na Nebáku

Bohemian Paradise

An easy trip – 12 km.

ROVENSKO P. TR. – Borecké skály, Čechova vyhlídka (1,5 km) – Borek (2,5 km) Vidlák, (5 km) Věžické údolí (6 km) – Hrubá Skála (10 km) Sedmihorky, hot. (11 km) KARLOVICE-SEDMIHORKY, vlak (12 km)

The Rovensko pod Troskami area

The area is the region’s geographic centre. In its middle are the ruins of Trosky castle, looming over two unique lava cones. Trosky is also a symbol of the entire region, surrounded by vast cuboidal sandstone plates, shaped by erosion into romantic rock formations and canyon valleys. This area also includes the Podtrosecká údolí (valley) Nature Reserve with a set of ponds, wetlands and wet meadows along the Žehrovka river and Želejovský potok brook. The dominant feature of the northern part is the watch hill of Český ráj (Bohemian Paradise), Kozákov, famous for its precious stone deposits that also gave the hill its name. It is said that if a shepherd throws a stone at a goat (in Czech “koza”), the stone is worth more than the entire herd. The centre of the area is Rovensko pod Troskami with its famous belfry housing “rebelling” upside down bells. Southwest hillsides above the town have been successfully used as orchards.

Rovensko pod Troskami – there is a neo-Renaissance town hall in the square. Near the Church of Saint Wenceslas, you can see the most important sight of the town, an octagonal wooden belfry from 1630. Three “rebel” bells under the shingled roof are peacefully turned with their hearts up and are set into motion by pedalling. Log houses in the town and the sculptural group called “Rozhovor” (Dialogue) in the square are also worth seeing. The town is known for its precious stone and Czech garnet cutting tradition. The Czech poet Svatopluk Čech used to come here (you can see his bust by B. Sucharda in the park). The Municipal Museum houses an exposition of precious stones, an exhibition of dolls and a seasonal information centre .

Borecké skály– a smaller group of sandstone formations near Rovensko pod Troskami, remarkable because of the unusually structured rock faces with numerous overhanging rocks and windows. Čechova vyhlídka (view point) offers a view of the Trosky castle ruins.

Podtrosecká údolí the third largest nature reserve of Bohemian Paradise is an area of extraordinary landscape and natural science values. Canyon valleys are lined with sandstone blocks with eight preserved ponds (Rokytňák, Hrudka, Vidlák, Krčák, Věžák – a seasonal information centre , Dolský, Nebák and Podsemínský rybník). There are interesting wetland plant and water bird communities. You can learn about local nature, geology and history from 13 information boards of the nature trail connecting Borek pod Troskami and Trosky castle.

Hruboskalsko – one of the best known rock formation groups, typical for its imposing towers and deep canyons. Evidence of Neolithic settlements was found (the Čertova ruka – Devil’s Hand formation). The former Lázně Sedmihorky (spa) was the first place where the name “Bohemian Paradise” was introduced. There are many interesting places: the Bukovina Arboretum (seasonal ), rock views, a symbolic mountain climbers’ cemetery, Adamovo lože (Adam’s Bed), Myší díra (Mouse Hole), Kopicův statek (sculptures), a children’s nature trail called Sedmihorky, the Hlavatice rock lookout tower, and Valdštejn Castle.

Attachment

Accessibility for the blind - braille:

Images gallery

Panorama Vidlák, author: Pavla Bičíková, 2019