Covered wooden bridge in Bystrá nad Jizerou

GSM: +420 724 179 810
E-mail: obec@bystranadjizerou.cz
Web: www.bystranadjizerou.cz

The covered wooden bridge over the Jizera River, an attractive technical monument, was built in 1922.

The bridge is one of not many preserved covered bridges in the region around the Krkonoše Mountains. As regards the structure, it is the hanging-truss type. One of the blocks of the stone post bears the date 1888` however, it probably means the date when the previous bridge had been erected. Despite the age, the bridge is still operated and used for automobile traffic.

The bridge is 24 m long, 3 m wide and 5 m high.

Technical Monuments: Other technological sites

Peřimovský most, author: Jiří Morávek