Liberec Regional Research Library

Phone: +420 482 412 133
E-mail: library@kvkli.cz
Web: www.kvkli.cz

The building of the Regional Research Library was built under the patronage of the presidents of the Czech Republic, V. Havel, and Germany, R. Herzog, as The Reconciliation Building.

Besides its 230,000 volumes of various reading materials, it offers a number of information services and the Internet café.

You can visit several departments in the library: Library for Children and Youth, General Library (fiction and non-fiction), Study Library (magazines and newspapers, foreign literature, regional literature) and Music Library (CDs, music and music literature).
The library organizes a number of events for the public: excursions for young children, students, seniors, educational programs - lectures, exhibitions, author's evenings, programs on music, reading.

A Jewish prayer room and a sheltered multi-storey car park form a part of this large building.

Attachment

Mo 9:00 - 19:00
Tu 12:00 - 19:00
We - Fr 9:00 - 19:00