City Theatre, Jablonec nad Nisou

GSM: +420 776 288 464
E-mail: pokladna@divadlojablonec.cz
Web: www.divadlojablonec.cz

The theatre building was constructed according to construction plans provided by the renowned Fellner & Helmer company, Vienna, in 1906 - 1907.

The combination of its architecture and technical equipment rate it among significant sights of the whole region. The most precious pieces of the theatre's interior furnishing include a set of fourteen original chandeliers and wall-mounted light fixtures in the Art Nouveau style, preserved in sixteen different types. Annually, more than 200 performances are given in the theatre; the seating capacity of the auditorium is 512 seats and 80 standing places.

The theatre offers its regular theatregoers eight seasonal programmes for subscribers focusing on drama, music, fairytales for children, performances for students, opera and ballet.

Attachment

Images gallery