Church of the Visitation of the Blessed Virgin Mary, Hejnice

Phone: +420 482 360 211
E-mail: recepce@klasterhejnice.cz
Web: www.klasterhejnice.cz

The Church of the Visitation of the Virgin Mary in Hejnice is a National Cultural Monument of the Czech Republic.

Originally, the site was occupied by a small wooden chapel, which was gradually extended. The wooden Gothic-style statue of the Black Madonna from 1380 is the most valuable object. In front of the temple there is a Marian pillar that was raised in 1695. The site of the chapel boasts precious Baroque-style statues of St. Václav, St. John of Nepomuk and a calvary scene. The chapel also houses the exposition of Hejnice Nativity Scene made by an unknown author in the 18th century. However, it must undoubtedly have been a local artist, for the Nativity Scene captures scenes from the life of Franciscans and the surroundings of Hejnice.

Guided tours in German and English possible.

Attachment

všechny dny v týdnu 8:00 - 17:00

Foreign-language commentary: German
Texts in foreign language: German