Paličník Lookout Rock

Frydlant Region

Bily Potok, 463 63

The shaped rock lookout point is situated at the western side of Klínový Vrch, a short ridge between the valleys of the Hájený Potok and the Smědá River in the Jizerské Hory.

At the beginning of the 90s, a cross was erected at this place. The lookout point is located at the top of two robust rocks connected with a wooden bridge. The place offers spectacular views of the area of Frýdlant and the northern slopes of the Jizerské Hory. At the eastern side, you may see Mount Bukovec and the ridge of the Western Krkonoše.

Access: on foot - marked tourist trails from Bílý Potok and Smědava - or by car to the Bártlova Bouda (chalet).

Locality: 2.5 km to the east of Bílý potok, 6 km to the southeast of Nové Město pod Smrkem.

Attachment

Images gallery