Ořešník Lookout Rock

Frydlant Region

Hejnice, 463 62

The rock dominant feature of Ořešník, a part of the uplands of the Smědavská pahorkatina, rises above the municipality of Hejnice, 800 m above sea level.

There is a cross at the top of the mountain, accessible through little steps carved in the rock; it was originally installed by Franciscans from the monastery in Hejnice. The lookout point provides views of Frýdlant, Hejnice, the Obří Sud Restaurant, Raspenava, Mount Smrk, Ptačí Vrchy or Poledník.

Access: marked tourist trails from Hejnice and Frýdlant. By car, you can only go to the car park in Hejnice.

Locality: 2 km to the southeast of Hejnice, 9 km to the southeast of Frýdlant v Čechách.

Attachment

Images gallery