Hlavatice Lookout Rock

Rozhledna Hlavatice, author: Karel Hubač

Bohemian Paradise

Turnov, 511 01

The sandstone rock offers views of the surroundings.

The isolated sandstone rock is located at the northern edge of the plateau of Hrubá Skála, not far from Valdštejn Castle, some 2 km to the south of Turnov. To access the rock, elevated 380 metres above sea level, you need to climb a spiral iron staircase that comprises 36 steps.

The top offers a wonderful view of the surrounding area – Turnov, the ridge of Kozákov and the (more distant) ridge of Ještěd, the Jizerské Hory, Bezděz and Ralsko. There is an orientation map.

Access: the lookout point is located on the route of the Zlatá Stezka Českého Ráje between Turnov and Valdštejn Castle.

Attachment

Images gallery