Vrátenská Hora Lookout Tower

Nosalov, 277 35

Phone: +420 736 430 615
Web: www.mestomseno.cz

The telecommunication tower with a gallery is used as a lookout tower as well.

Vrátenská Hora Hill (508 metres above sea level) is situated six km to the northeast of Mšeno and 17 km to the northeast of Mělník. The idea to erect a lookout tower on Vrátenská Hora dates back to 1992. The telecommunication tower with a gallery is used as a lookout tower as well. The structure is 42 metres high; to get to the gallery (height 25 metres) you need to climb a spiral staircase comprising 127 steps.

In good weather, the views of the surrounding area are fascinating. The circular vista includes the Krkonoše, the Jizerské Hory, the České středohoří and the municipalities in the wide surroundings. The gallery is equipped with sight panorama schemes and binoculars (during the season).

Access: marked tourist trail from Skramouš. By car, you can go to Libovice or Nosálov.

Locality: near Nosálov, 4.5 km to the northeast from Mšeno, 10 km to the south from Doksy.

Attachment

May - October Mo - Su 10:00 - 18:00