Lookout Tower on the top of Tanvaldský Špičák

GSM: +420 723 281 421
E-mail: ubytovanispicak@seznam.cz
Web: www.tanvaldskyspicak.cz, www.skijizerky.cz

The stone lookout tower built in 1909 is 18 m high. It offers panoramic views of the Jizerské Hory and the Czech and Polish Krkonoše.

At the adjacent chalet, there is a little monument in remembrance of the celebration of May 1 in 1890 and the Epiphany in 1893.

Access: on foot from Tanvald, Dolní Smržovka and Albrechtice (follow marked tourist trails).

Locality: 2,5 km from the Tanvald downtown, 8 km to the southeast from Jablonec nad Nisou.

Attachment

May - June Tu - Su 10:00 - 17:00