Ski resort Tanvald Výšina - Pionýrka

GSM: +420 777 645 222
E-mail: vlekvysina@seznam.cz
Web: www.lyzovani-tanvald.cz, www.tanvald.cz

Snowboard track Slalom track Ski school Ski school Ski service Parking Fast refreshments Fast refreshments Artificial snow Technical maintenance of slope Night-time skiing

The ski resort is located in the village Tanvald, right next to the housing estate Výšina. It is especially suitable for families with children and beginner skiers.
The ski area in Výšina offers quality skiing on a 130 m long slope with a lift for children and adults. The slopes are regularly groomed and artificially snowed. The ski slope is suitable for skiing for children and beginners. It includes a children's ski lift, ski school. Evening skiing also takes place on the illuminated ski slope. There is a food and snack bar and free parking. Near the ski slope there are groomed trails for cross-country skiers (approx. 4 km long wheel).

Attachment

December - March Mo - Fr 16:00 - 19:00