Liberec - Ještěd Aerial Cableway (out of order)

Jizera Mountains

Liberec, 460 01

Phone: +420 972 365 582
Web: www.cd.cz/nase-vlaky/lanovka/-26952/

The cable car to Ještěd is out of order until further notice.

Access to cableway: Take No. 3 tram to Horní Hanychov terminus. It is roughly a 10-minute walk to the lower station. There is also a parking lot for cars and buses at the lower station.

Attachment

The cableway starts at 9 a.m. on a national holiday. * The cableway depends on weather conditions. * Cabin departures are parallel from both stations. * Extraordinary trips are possible in groups up to 30 people in one way. * Transport of bicycles is limited and may be excluded for operational reasons.

Images gallery

Lanovka na Ještěd, author: Horský hotel Ještěd