Swimming pool - Nové Město pod Smrkem town spa

PLAVECKY BAZEN - MESTSKE LAZNE, NOVE MESTO POD SMRKEM, author: archiv Sportovní a relaxační centrum

Frydlant Region

Ludvikovska 38
Nove Mesto pod Smrkem, 463 65

GSM: +420 776 098 911, +420 725 785 801
E-mail: bazen@nmps.cz
Web: www.ubytovani-relax.com

Type of facility: Indoor swimming pool
Activities: Jacuzzi
Other facilities: Cabins, changing rooms, Showers, WC, Refreshments, Physiotherapy, Swimming school, Life guard, Dissabled access

Swimming can be found in a listed building urban spas in New Town below spruce. It is a fully renovated building of the early 20th century.

In recent years the building was used for various purposes unrelated to the spa. However, thanks to the interest of the town's residents, after an extensive renovation in 2005, was reopened and since then serves to relax and rest not only city residents but also visitors from across the country.

There municipal baths can be used not only the pool of 12 x 6 m, but also whirlpool, sauna and massage.

There is also offered simply furnished apartments. This accommodation is particularly suitable for cyclists and tourists who decide to visit our city and its vicinity (more tab apartments).

The building is owned by the municipality and is managed subsidiary organization "Sports and wellness center.".

The pool swimming courses are organized for pupils from a wide area, as well as swimming courses for the public, both courses for beginners and fitness swimming courses.

We hire groups, troops, families as well as individuals. Order by phone at least one week in advance.

The pool is wheelchair accessible , suitable for disabled clients, wheelchairs - happy to help.

The property includes non-food.

Attachment

September - June Mo - Tu - zavřeno