Větrný mlýn u Heřmanic

Bývalý mlýn, autor: Šárka Šolcová

Frýdlantsko

Heřmanice, 464 01

Zbytky mlýna leží asi 200 m na západ od vrcholu Vysoký, severovýchodně od Horního Vítkova, nad zaniklou obcí Vysoký.

Dnes nad touto bývalou osadou stojí ze širokého okolí viditelná kruhová kamenná stavba. Tento větrný mlýn postavil v místě trvalého proudění větru Eduard Zückler. Stavba byla dokončena v roce 1830 a mlelo se zde do roku 1866. V té době byl mlýn zničen procházejícím pruským vojskem. Ke konci 19. století už z objektu zbývalo pouze obvodové zdivo. V roce 1897 se rozhodl příbuzný původního majitele Eduard Zückler ruiny přestavět na 13 metrů vysokou rozhlednu. Po 2. světové válce a odsunu německého obyvatelstva už tato stavba bohužel pouze chátrala až do dnešní podoby.

Poloha: severně od Chrastavy, zhruba 200 m na západ od vrcholu Vysoký, severovýchodně od Horního Vítkova

Další historické památky: historické budovy