Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Sousoší U Tří svatých, Hodkovice nad Mohelkou

Sousoší U Tří svatých, Hodkovice nad Mohelkou, autor: Jan Jirouš

Český ráj

Hodkovice nad Mohelkou, 463 42

Mezi nejcennější umělecká díla Hodkovic nad Mohelkou patří sousoší U Tří svatých. Jedná se o pískovcový kříž s Kristem, u jehož nohou klečí sv. Luitgarda a po stranách stojí sv. Jan a sv. Pavel.

Sousoší pochází z roku 1750 a má zajímavou historii. Okolí Hodkovic tehdy bylo majetkem cisterciáckého ženského kláštera ve Vídni, jeho představená Regina se rozhodla, že ve třech největších obcích svého panství dá zhotovit sousoší se sv. Luitgardou, která byla též světicí tohoto řádu. Všechna tři sousoší jsou stejná a pocházejí z dílny Matyáše Brauna. Jedno z nich je umístěno v Českém Dubu druhé v Osečné a v Hodkovicích nad Mohelkou. Sousoší se nachází na rohu ulic Liberecké a J. A. Komenského.

Příloha

Další historické památky: sousoší

Fotogalerie

Sousoší U Tří svatých, Hodkovice nad Mohelkou, autor: Jan Jirouš

Sousoší U Tří svatých, Hodkovice nad Mohelkou

 
 
 
 

Město Hejnice

Nádražní 521
463 62 Hejnice

tel. +420 482 322 211
e-mail: info@mestohejnice.cz
Datová schránka ID: 6rsbedk
Bankovní účet: 19-0984938359/0800

Úřední hodiny

pondělí, středa
8.00 - 11.30 hod.
12.00 - 17.30 hod.

 
load