Sousoší U Tří svatých, Hodkovice nad Mohelkou

Sousoší U Tří svatých, Hodkovice nad Mohelkou, autor: Jan Jirouš

Český ráj

Hodkovice nad Mohelkou, 463 42

Mezi nejcennější umělecká díla Hodkovic nad Mohelkou patří sousoší U Tří svatých. Jedná se o pískovcový kříž s Kristem, u jehož nohou klečí sv. Luitgarda a po stranách stojí sv. Jan a sv. Pavel.

Sousoší pochází z roku 1750 a má zajímavou historii. Okolí Hodkovic tehdy bylo majetkem cisterciáckého ženského kláštera ve Vídni, jeho představená Regina se rozhodla, že ve třech největších obcích svého panství dá zhotovit sousoší se sv. Luitgardou, která byla též světicí tohoto řádu. Všechna tři sousoší jsou stejná a pocházejí z dílny Matyáše Brauna. Jedno z nich je umístěno v Českém Dubu druhé v Osečné a v Hodkovicích nad Mohelkou. Sousoší se nachází na rohu ulic Liberecké a J. A. Komenského.

Další historické památky: sousoší