Sochy v Žacléři

Rýchorské náměstí
Žacléř, 542 01

Web: www.zacler.cz

V Žacléři se dochovalo mnoho soch, které jsou ukázkou kvalitní sochařské a kamenické práce.

Nejcennější z nich je Mariánský sloup z roku 1725 na Rýchorském náměstí. Autorem sloupu je barokní mistr J. F. Pacák, žák Matyáše Brauna. Na Rýchorském náměstí se nachází i socha sv. Floriána.

Mezi kostelem Nejsvětější Trojice a přilehlým hřbitovem je umístěna socha Krista z roku 1935. Jejím autorem je významný akademický sochař Emil Schwantner.

Socha sv. Anny stojí při staré cestě do Slezska, těsně před Růžovým paloučkem v Černé Vodě. Jedná se o místo, kde J. A. Komenský naposledy opouštěl rodné Čechy.

Socha sv. Antonína Paduánského z roku 1770 stojí na křižovatce cest do Horního a Středního Bobru. Je umístěná na vysokém sloupu mezi dvěma stoletými lípami.

Další historické památky: sousoší

Mariánský sloup na Rýchorském náměstí, Žacléř, autor: Krkonoše - svazek měst a obcí

Mariánský sloup na Rýchorském náměstí, Žacléř

Mariánský sloup na Rýchorském náměstí, Žacléř