Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Vodní nádrž Mšeno – Jablonecká přehrada

Jablonecká přehrada, autor: Milan Bajer, archiv TRJH

Jizerské hory

Jablonec nad Nisou, 466 02

Web: www.jablonec.com, https://www.jablonec.com/co-podniknout/leto/pesi-turistika/okolo-jablonecke-prehrady/

Typ zařízení: rybník, jezero, přírodní koupaliště
Vybavení: WC, občerstvení, restaurace, občerstvení, restaurace, dětský koutek, nudapláž, bezbariérový přístup
Možnosti sportovního vyžití: hřiště, kurty

Jablonecká přehrada je nejoblíbenějším rekreačním místem ve městě a širokém okolí. Nachází se nedaleko centra Jablonce nad Nisou a je napájena Mšenským potokem.
Je největší vnitroměstskou vodní plochou ve střední Evropě. Vybudována byla na počátku 20. století, aby chránila obyvatele před povodněmi.  Dnes je technickou památkou a skvělým místem ke koupání, sportování a rekreaci. Místní ji často nazývají Jablonecké moře. Pláže jsou zde travnaté nebo tvořené drobnými kamínky, vstup do vody je někde mírný, jinde až velmi prudký. V bezprostřední blízkosti se nacházejí běžecké trasy, kurty na plážový volejbal, dětské prolézačky, veřejná ohniště, venkovní fitness a betonová hřiště na fotbal, tenis či basketbal, množství stánků s občerstvením a několik restaurací. Milovníci vodních sportů mohou využít nabídky půjčoven paddleboardů, pro které jako by přehrada byla stvořena, nebo zkontaktovat zdejší oddíly dračích lodí a vyzkoušet si plavbu za zvuku bubnu. Jednou z atrakcí je také Barník! Po hladině můžete na této kulaté lodičce nejenom plout, ale na jeho palubě třeba také grilovat. Loďka je poháněna elektrickým pohonem a ovládání je velmi jednoduché a intuitivní. Na palubu se pohodlně posadí 6ti členná posádka, ale ani 8 osob není velký problém. Rezervace je předem nutná!

Vstup na pláže a hřiště není zpoplatněn. V letní sezóně jsou zdarma k dispozici toalety a venkovní sprchy. Koupání psů je zakázáno od května do srpna v první nádrži přehrady, v druhé a třetí nádrži je volný pohyb psa ve vodě a 5 m od hranice plochy vodní hladiny povolen, viz městská vyhláška

Technické parametry: Zděná hráz a náspy s cestami dělí nádrž na tři části. Do přehrady ústí přívodní štoly: z Bílé Nisy a z Lužické Nisy. Zásobní objem nádrže činí 1,897 mil. m³ (maximální až 2,786 mil. m³).

Historie:
Přehrada byla postavena v letech 1906–1910 jako součást protipovodňových opatření v Jizerských horách, které reagovaly na katastrofální záplavy z roku 1897. K soustavě patří štola vedená z Lužické Nisy dlouhá 636 m a štola z Bílé Nisy dlouhá 1 758 m. 
Stavby přehrad se ujalo Vodní družstvo pro regulaci vodních toků a výstavbu přehrad v povodí Zhořelecké Nisy. Podobu soustavě údolních přehrad postavených v prvním desetiletí 20. stol. na Jablonecku a Liberecku dal Prof. Dr. Otto Intze z Cách (Aachen), specialista na vodohospodářské stavby. Ten byl i autorem projektu jablonecké přehrady, přestože se jejího dokončení již nedožil. (Pamětní kámen vytvořený v roce 1943 ke stému výročí jeho narození byl v roce 1996 objeven v přehradě potápěči, později vyzdvižen ze dna a umístěn v parčíku pod hrází).

Aktuální informace o kvalitě vody:
najdete na stránkách Krajské hygienické stanice www.khslbc.cz
teplotu vody na: www.pla.cz

Příloha

Služby a vybavení: parkoviště
Technické památky: ostatní technické památky

Fotogalerie

Přehrada Mšeno, autor: Aleš Majer

Přehrada Mšeno

 
Jablonecká přehrada, autor: Milan Bajer, archiv TRJH

Jablonecká přehrada

 
Jablonecká přehrada, autor: Milan Drahoňovský

Jablonecká přehrada

 
Jablonecká přehrada, autor: Milan Drahoňovský

Jablonecká přehrada

 
Přehrada Pepíno Hurta

Přehrada Pepíno Hurta

 
Hráz radnice, autor: Archiv JKIC

Hráz radnice

 
Jablonecké moře (3), autor: Archiv JKIC

Jablonecké moře (3)

 
Jablonecké moře (5), autor: Archiv JKIC

Jablonecké moře (5)

 
Jablonecké moře (8), autor: Archiv JKIC

Jablonecké moře (8)

 
Jablonecké moře (6), autor: Archiv JKIC

Jablonecké moře (6)

 
 
 
 

Město Hejnice

Nádražní 521
463 62 Hejnice

tel. +420 482 322 211
e-mail: info@mestohejnice.cz
Datová schránka ID: 6rsbedk
Bankovní účet: 19-0984938359/0800

Úřední hodiny

pondělí, středa
8.00 - 11.30 hod.
12.00 - 17.30 hod.

 
load