Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Smírčí kříž ve Starém Místě

Foto smírčí kříž, autor: Štěpán Peroutka

Český ráj

Podhradí, 506 01

Skulptura je motivovaná starými kamennými kříži. Vytvořil ji ze žlutého pískovce Aleš John v roce 1999. Připomíná letopočty zavraždění misionáře Matěje Bernatia a evangelíka Tomáše Svobody.

Kříž se nachází na rozhraní katastrů obcí Staré Místo, Veliš, Podhradí a Čejkovice. Stojí na místě bývalého popraviště západně od obce Staré Místo v blízkosti vysokonapěťového vedení.

Jedná se o novodobou skulpturu kříže, která byla pravděpodobně motivována satrými kamennými kříži. Kříž byl vytvořen Alešem Johnem ze žlutého pískovce a byl slavnostně vstyčen dne 14. září 1999.

Na každé straně kříže se mezi břevny nachází letopočet. Letopočet 1629 připomíná událost z 9. srpna 1629. Tehdy rozvášněný dav sedláků nekatolíků z Rovenska, kteří bojovali za svou víru, probodl vidlemi misionáře Matěje Burnatiuse. Stalo se tak u obce Libuně. Druhý letopočet 1728 se vztahuje k popravě nekatolíka Tomáše Svobody.


Poloha: na hoře Veliši, na rozhraní katastrů Starého Místa, Veliše, Podhradí a Čejkovic v místě bývalého popraviště. Leží 4,5 km od středu Jičína.

Příloha

Další historické památky: ostatní

Fotogalerie

Foto smírčí kříž, autor: Štěpán Peroutka

Foto smírčí kříž

 
Foto smírčí kříž, autor: Štěpán Peroutka

Foto smírčí kříž

 
 
 
 

Město Hejnice

Nádražní 521
463 62 Hejnice

tel. +420 482 322 211
e-mail: info@mestohejnice.cz
Datová schránka ID: 6rsbedk
Bankovní účet: 19-0984938359/0800

Úřední hodiny

pondělí, středa
8.00 - 11.30 hod.
12.00 - 17.30 hod.

 
load