Sloup Nejsvětější Trojice, Šluknov

Sloup Nejsvětější Trojice

Šluknovsko

Šluknov, 407 47

Sloup Nejsvětější trojice se nachází v centru města Šluknova, na náměstí Míru.

Jedná se o barokní sousoší z let 1751 - 1752 a je dílem Josefa Kleina, který působil jako dvorní sochař v Praze. Ke zhotovení díla bylo použito dvojího druhu kamene. Celý sloup je vysekán z pískovce, schody, předstupně a madlo balustrády jsou zhotoveny ze žuly. Sloup je vysoký 8,8 m a průměr šestibokého půdorysu je 5 m. Na nárožích římsy jsou umístěni tři světci v mírně nadživotní velikosti - socha sv. Václava, sv. Floriána a sv. Jana Nepomuckého. Na čelní straně architektury je ztvárněn zřejmě titulní výjev Korunovace Panny Marie. Bůh Otec spolu s Ježíšem Kristem přidržují nad hlavou klečící Panny Marie atribut koruny. Nad nimi je umístěna holubice a za ní pozlacená svatozář, představující sv. Ducha. Na vrcholu pak září Boží oko s paprsky svatozáře. Poslední rekonstrukce této památky proběhla v roce 2007.

Další historické památky: sousoší

Sloup Nejsvětější Trojice