Hotel Obecní dům, Semily

Husova 70
Semily, 513 01

E-mail: recepce@hotel-semily.cz

Po levé straně Husovy ulice jistě upoutá pozornost monumentální budova hotelu, postaveného v roce 1908 pod názvem Obecní dům.

Projektoval jej věhlasný pražský architekt dr. Jan Vejrych, autor projektu hotelu Paříž v Praze, radnice v Pardubicích a řady dalších významných staveb ve východních Čechách. Čtyřpodlažní stavba s věží, bohatým štukovým dekorem a mozaikou dovezenou z Benátek, působí zajímavě a tvoří jednu z hlavních dominant města. Mozaiku provedla italská firma podle návrhu akademického malíře Jana Köhlera, tvůrce sgrafit a fresek, který se mozaikovými obrazy podílel i na výzdobě chrámu sv. Petra v Římě. Obecní pokladna ale nemohla tento projekt unést a po několika letech hotel prodala okresu, při čemž se změnil i název na Okresní dům. Během let však neudržovaná budova postupně chátrala. V posledních letech prošel hotel rozsáhlou rekonstrukcí, aby hotel mohl opět sloužit svému účelu. Hotelu byl navrácen také jeho původní název - Obecní dům.

Další historické památky: historické budovy