Pomník na vrchu Mužský

Památník na vrchu Mužský, autor: Jiří Morávek

Český ráj

Mužský, 295 01

Již z dálky se od Mnichova Hradiště se směrem k Turnovu vypíná čedičový vrch Mužský. Místo krásných rozhledů se stalo v roce 1866 aktérem jedné z bitev války mezi Rakouskem a Pruskem.

Postranní srázy vrcholu tvoří skalní města Příhrazy, Drábské světničky, Valečov a Drhleny. Uprostřed plošiny dávné sopečné síly pískovcovou skálu roztrhly a vyplnily žhavým magmatem. Na sílu Země upomíná čedičová skála, kde se nachází nejvyšší místo Mužského. Na něm je postaven pomník padlým.

Po ústupu rakouských vojsk z Mnichova Hradiště a Svijan se stala cílem útoku Prusů tato významná vyvýšenina. Okolo 11. hodiny vyslal pruský generál Fransecky, velící 7. divizi, 4 prapory 27. a 66.pluku proti postavením na hoře Mužský. Rakouský 29. prapor polních myslivců včetně obou dělostřeleckých baterií a praporu 45. pěšího pluku byl donucen k ústupu. Prapor pěchoty padl téměř celý do zajetí. Tuto událost připomíná vrcholová mohyla vybudovaná na počest padlým.

Další historické památky: sousoší

Mužský - památník